Jest nowy pomysł przywrócenia przejazdów kolejowych na linii Wrocław – Świdnica. Po torach miałyby kursować szynobusy, które w ciągu 45 minut dowoziłyby pasażerów do stolicy Dolnego Śląska. Czy pomysł jest realny, można było się przekonać podczas konferencji prasowej zorganizo-wanej przez starostę Zygmunta Worsę i prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka. Gościem spotkania był pomysłodawca inwestycji Patryk Wild – radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
- Genialność i prostota tego pomysłu sprawia, że staje się on jak najbardziej realny do wykonania – zgodnie podkreślali samorządowcy. A chodzi o wybudowanie ok.1840 metrów linii kolejowej, która umożliwiłaby bezpośredni przejazd szynobusów do Żarowa, a stamtąd prosto do Wrocławia.- Z Żarowa do Wrocławia, dzięki obecnie funkcjonującemu połączeniu kolejowemu, jedzie się ok. 32 do 35 minut Dobudowanie tych 1840 metrów linii i włączenie do obecnej trasy spowoduje, że cała podróż ze Świdnicy do Wrocławia zajmie ok. 42 min. Koszt inwestycji to kwota maksymalnie 15 mln zł– przekonywał Patryk Wild. W Żarowie byłaby pierwsza stacja całej trasy. Dzięki dobudowaniu niecałego kilometra szyn prowadzących ze Świdnicy, można by było ominąć stację w Jaworzynie Śląskiej.-Taki skład musiałby być przetaczany na jaworzyńskiej stacji, co zajęłoby ok. 15 minut. Wybudowany łącznik kolejowy pozwoliłby ominąć Jaworzynę i połączyć Świdnicę prosto z Wrocławiem przez Żarów – wyjaśniał Patryk Wild. W sumie całym ok. 56-kilometrowym odcinkiem jechałoby się do 45 minut, licząc od dworca Świdnica Miasto do dworca Wrocław Główny. Planuje się, że odnowiona linia ko lejowa pozwoliłaby rozwinąć prędkość do 100 km/h, choć to jeszcze daleko do ideału sprzed ponad 70 lat. W 1938 roku podróż ze Świdnicy do Wrocławia trwała bowiem pół godziny, przy prędkości 160 km/h. – Będziemy dążyć do tego ideału. Może kiedyś osiągniemy taki wynik.. Teraz dobrze będzie, jeśli uda się rozwinąć prędkość 100 km/h. – mówił Patryk Wild. Pozostaje jednak kwestia finansowania inwestycji. Samorządowcy uważają, że możliwe jest wsparcie unijne. Nie wykluczają także wkładu własnego miasta i powiatu oraz samorządu województwa. –Planujemy rozwiązanie podobne jak przy budowie drogowego „łącznika do A4”– wyjaśniał starosta Zygmunt Worsa. – Aż 85% środków pochodziłoby z funduszy unijnych, pozostała część z budżetów województwa, Świdnicy i powiatu świdnickiego. Nasze dwa samorządy musiałyby wyłożyć po 1,25 miliona złotych.- Będziemy także rozmawiać z innymi samorządami, które zyskałyby dzięki tej inwestycji, czyli gminą Świdnica i Dzierżoniowem. Argumentem przemawiającym za realizacją tej inwestycji jest jej genialność, prostota i niewielki koszt. Możemy zyskać bezpieczne i szybkie połączenie z Wrocławiem. – podkreślał prezydent Wojciech Murdzek. Prace nad pomysłem trwały ponad rok. Dodatkowo inwestycja konsultowana była z fachowcami z Politechniki Wrocławskiej. –Po uzyskaniu pozytywnej decyzji włączenia się świdnickich samorządów w jej realizację, mogłem złożyć wniosek do zarządu województwa o dofi-nansowanie z budżetu Dolnego Śląska. To właśnie samorząd województwa koordynowałby cały projekt. – mówił Patryk Wild. Jeśli plan uda się wcielić w życie, dzięki nowemu połączeniu trasa stanie się dla pasażerów najlepszym z istniejących rozwiązań. Pozwoli na szybki, bezpieczny i komfortowy dojazd do stolicy Dolnego Śląska. Planuje się, że realizacja inwestycji od jej rozpoczęcia potrwałaby ok. 2 lata. Tymczasem mamy dobrą wiadomość dla wszystkich podróżujących ze Świdnicy do Wrocławia i z powrotem. Starosta Zygmunt Worsa poinformował bowiem, że trasa łącząca podstrefy ekonomiczne w Świdnicy i Żarowie z autostradą A4 ma być oddana do użytku w przyszłym miesiącu, a dokładnie 22 października br.
źródło: 30minut
Jeleniogórscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z wiosennymi warunkami atmosferycznymi. W tym okresie, zwłaszcza w godzinach porannych, nisko operujące i intensywne słońce może w istotny sposób ograniczać widoczność na drodze.
czytaj więcejJeleniogórscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o serię kradzieży z włamaniem do pojazdów, do których doszło w ciągu jednej nocy na terenie Jeleniej Góry. Sprawcy działali w warunkach tzw. recydywy. Straty poniesione przez pokrzywdzonych oszacowano na blisko 22 tysiące złotych. Teraz o dalszym losie zatrzymanych zdecyduje sąd – grozi im kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
czytaj więcejWczoraj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przyprowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwość” i nie ujawnili osób kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu. Przypominamy, że tego typu akcje kontrolno-prewencyjne mają na celu wyeliminowanie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy jazdą w stanie nietrzeźwości stwarzają zagrożenie dla innych uczestników dróg.
czytaj więcejNadmierna prędkość jest jedną z przyczyn tych najpoważniejszych wypadków drogowych, dlatego wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego na co dzień zajmują się tym zagadnieniem przeprowadzając kontrole na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Dzisiaj o poranku niechlubna rekordzistka wjechała do naszego miasta od strony ul. Wrocławskiej z prędkością 126 km/h, przy obowiązujących na tym odcinku drogi 70 km/h. Podczas kontroli mieszkanka Świebodzic utraciła uprawnienia do kierowania pojazdami. Otrzymała także mandat karny w kwocie 1500 złotych i 13 punktów karnych.
czytaj więcejKolejne miliony złotych z budżetu państwa trafią na remonty lokalnych dróg w województwie dolnośląskim. Dzięki zwiększeniu środków realizacji doczekają się także pierwsze zadania z listy rezerwowej. Kilka dni temu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano kolejne umowy z gminami i powiatami na dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
czytaj więcej