Świetnym przykładem, jak perfekcyjnie można doskonalić swoje umiejętności za kółkiem jest tegoroczny laureat konkursu „Bezpieczny Kierowca”. Marek Simkiewicz na bezpłatne szkolenie do Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego trafił, bezpośrednio po kolizji drogowej. Dziś nie kryje, że lepiej rozumie przepisy i przede wszystkim respektuje je, a za kierownicą nie ma sobie równych. Siódma już edycja kampanii „Ekologicznie i Bezpiecznie” oraz konkursu „Bezpieczny Kierowca” za nami. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, udało się bezpłatnie przeszkolić ponad 200 osób. Od 2006 roku, od kiedy Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego i Toyota Motor Manufacturing Poland wspólnie realizują to przedsięwzięcie, liczba objętych autorskim programem dokształcania kierowców urosła prawie do 1500. Cała kampania powstała z myślą o kierowcach, których czasem gubi rutyna.
- Obserwując ilość zdarzeń na polskich drogach, mamy głęboką świadomość, jak wiele jest ciągle do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Cieszy nas jednak fakt, że możemy choć trochę zmieniać tę smutną rzeczywistość i wpływać na poprawę statystyk - mówi Piotr Starczukowski, były kierowca rajdowy, instruktor i pomysłodawca akcji. - Wiemy, że jeden porządnie przeszkolony kierowca naprawdę zmienia świat, bo przekazuje cenne rady dalej - swojej rodzinie, przyjaciołom. A jeśli tak faktycznie się dzieje, to mamy dowód na to, że nasza kampania ma sens, - podkreśla Starczukowski. Wszyscy, którzy trafili pod skrzydła szkoły Piotra Starczukowskiego uczyli się jak eliminować błędy najczęściej popełniane za kierownicą. Kurs obejmował również zasady bezpiecznej jazdy, kultury na drodze, pierwszej pomocy, a także ekonomii i ekologii za kółkiem. Każdego roku, szkolenia praktyczne prowadzone są na samochodach z Salonów Toyoty Jana Nowakowskiego. Każdy z kursów prowadzonych w ramach kampanii „Ekologicznie i Bezpiecznie” kończył się eliminacjami do konkursu „Bezpieczny Kierowca”. W taki sposób w sobotę, 26 maja w finale akcji walczyło blisko 60 osób. Uczestnicy rywalizacji musieli przygotować się do wykonania 11 zadań, które przygotowano dla nich na specjalnym placu manewrowym pod Galerią „Victoria”. Wśród wyzwań były zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne. Ostatecznie, każdy musiał sprawdzić się tylko w 9 punktach. Najważniejsze z nich to m.in. jazda po torze na trolejach, nowa próba Stewarda oraz test na Symulatorze Bezpiecznej Jazdy Toyoty. Nie zabrakło również sprawdzianu wiedzy z przepisów i ekojazdy. Najlepiej z zadaniami poradził sobie Marek Simkiewicz. To właśnie do niego powędrował prestiżowy tytuł „Bezpiecznego Kierowcy 2012”, a także komplet felg aluminiowych firmy Ronal oraz kilka innych nagród. -Nie spodziewałem się, że wygram, tym bardziej, że na szkolenie trafiłem w dość trudnych okolicznościach, bo dosłownie prosto z kolizji drogowej - opowiada Marek Simkiewicz. - Kurs w Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego dał mi naprawdę wiele. Teraz zupełni inaczej zachowuję się za kierownicą, jeżdżę dużo spokojniej i pewniej. A co najważniejsze, wreszcie naprawdę przestrzegam przepisów drogowych - dodaje dumny ze swoich postępów „Bezpieczny Kierowca 2012”. Drugie miejsce wywalczył Mateusz Miliński, a trzecie Artur Mulawa. W kategorii „Kobiety” triumfowała Joanna Ciura, a Bogdan Nowak zdominował rywalizację wśród pracowników Toyoty Motor Manufacturing Poland, dla których każdego roku rozgrywana jest osobna klasyfikacja. Klasyfikacja konkursu „Bezpieczny Kierowca 2012” (red)
źródło: 30minut
Jeleniogórscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z wiosennymi warunkami atmosferycznymi. W tym okresie, zwłaszcza w godzinach porannych, nisko operujące i intensywne słońce może w istotny sposób ograniczać widoczność na drodze.
czytaj więcejJeleniogórscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o serię kradzieży z włamaniem do pojazdów, do których doszło w ciągu jednej nocy na terenie Jeleniej Góry. Sprawcy działali w warunkach tzw. recydywy. Straty poniesione przez pokrzywdzonych oszacowano na blisko 22 tysiące złotych. Teraz o dalszym losie zatrzymanych zdecyduje sąd – grozi im kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
czytaj więcejWczoraj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przyprowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwość” i nie ujawnili osób kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu. Przypominamy, że tego typu akcje kontrolno-prewencyjne mają na celu wyeliminowanie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy jazdą w stanie nietrzeźwości stwarzają zagrożenie dla innych uczestników dróg.
czytaj więcejNadmierna prędkość jest jedną z przyczyn tych najpoważniejszych wypadków drogowych, dlatego wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego na co dzień zajmują się tym zagadnieniem przeprowadzając kontrole na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Dzisiaj o poranku niechlubna rekordzistka wjechała do naszego miasta od strony ul. Wrocławskiej z prędkością 126 km/h, przy obowiązujących na tym odcinku drogi 70 km/h. Podczas kontroli mieszkanka Świebodzic utraciła uprawnienia do kierowania pojazdami. Otrzymała także mandat karny w kwocie 1500 złotych i 13 punktów karnych.
czytaj więcejKolejne miliony złotych z budżetu państwa trafią na remonty lokalnych dróg w województwie dolnośląskim. Dzięki zwiększeniu środków realizacji doczekają się także pierwsze zadania z listy rezerwowej. Kilka dni temu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano kolejne umowy z gminami i powiatami na dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
czytaj więcej