120 milionów złotych przeznaczy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” na budowę hal przemysłowych, które powstaną w sześciu lokalizacjach zarządzanych przez strefę. To największa inwestycja własna spółki od początku jej istnienia.
Bliźniacze hale magazynowo - produkcyjne powstaną na Dolnym Śląsku: w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej i Ząbkowicach, na Opolszczyźnie: w Nysie i Brzegu oraz w Wielkopolskiej Wrześni. Gotowe obiekty przemysłowe przeznaczone głównie pod wynajem lub leasing zwiększą atrakcyjność inwestycyjną tych terenów strefowych.
- To oferta, która powinna szczególnie zainteresować małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż istnieje możliwość zagospodarowania jedynie części hali. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza początkowe koszty inwestycji i daje możliwość dostosowania obiektu do swoich potrzeb. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z preferencji w postaci ulgi w podatku dochodowym – mówi prezes wałbrzyskiej strefy Piotr Sosiński.
Powierzchnia hal wynosić będzie ok. 5 000 m kw., przy czym będzie istniała możliwość rozbudowy obiektu. Hala zostanie wyposażona z zaplecze biurowe i socjalne oraz infrastrukturę zewnętrzną: parkingi, place manewrowe oraz teren zielony. Koszt budowy każdego obiektu wyniesie ok. 20 mln złotych.
- To historyczny moment dla wałbrzyskiej strefy, która pierwszy raz przeznaczy tak duże środki na zwiększenie atrakcyjności swojej oferty. Od początku funkcjonowania spółka na rozwój infrastruktury wydała blisko 280 milionów złotych. Program budowy hal, który zrealizujemy w ciągu najbliższych 3 lat, to niemal połowa tej kwoty – podkreśla Kamil Zieliński, wiceprezes WSSE.
- Od wielu lat samorządy postulowały zmianę strategii inwestycyjnej opierającej się gównie na sprzedaży terenów typu greenfield, na ofertę związaną z dzierżawą gotowych obiektów przemysłowych. Po kilku latach braku takich inwestycji pojawia się program, który jest na to odpowiedzią – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Ten fakt cieszy tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch lat samorządy aglomeracji wałbrzyskiej wydały kilkadziesiąt milionów złotych na przygotowanie terenów inwestycyjnych – dodaje.
Fundusze pochodzące z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych pozwoliły na przygotowanie działek między innymi w Świebodzicach, Głuszycy, Żarowie, czy Jaworzynie Śląskiej.
- Kwestia uzbrojenia terenów inwestycyjnych była dla nas największym wyzwaniem, gdyż nie pozwalały na to możliwości finansowe gminy – wspomina Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej. – Dzięki środkom z ZIT’u udało się wyposażyć działki w media oraz wybudować dwie platformy dla przyszłych inwestorów. Jest mi również niezmiernie miło, że staliśmy się beneficjentem programu budowy hal wałbrzyskiej strefy – podkreśla.
Oprócz środków z ZIT’u, pochodzących z Regionalnych Programów Operacyjnych, samorządy mogą skorzystać z dodatkowego instrumentu wsparcia. W zeszłym tygodniu wałbrzyska strefa uruchomiła program preferencyjnych pożyczek na rozwój infrastruktury inwestycyjnej skierowany do Jednostek Samorządu Terytorialnego.
- Realia gospodarcze, jak i potrzeby samych przedsiębiorców zmieniają się. Cieszę się, że strefa wsłuchuje się w potrzeby inwestorów, czego dowodem jest program budowy hal oraz fundusz pożyczek dla samorządów – podsumowuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Gwóźdź.
Jeleniogórscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z wiosennymi warunkami atmosferycznymi. W tym okresie, zwłaszcza w godzinach porannych, nisko operujące i intensywne słońce może w istotny sposób ograniczać widoczność na drodze.
czytaj więcejJeleniogórscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o serię kradzieży z włamaniem do pojazdów, do których doszło w ciągu jednej nocy na terenie Jeleniej Góry. Sprawcy działali w warunkach tzw. recydywy. Straty poniesione przez pokrzywdzonych oszacowano na blisko 22 tysiące złotych. Teraz o dalszym losie zatrzymanych zdecyduje sąd – grozi im kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
czytaj więcejWczoraj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przyprowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwość” i nie ujawnili osób kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu. Przypominamy, że tego typu akcje kontrolno-prewencyjne mają na celu wyeliminowanie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy jazdą w stanie nietrzeźwości stwarzają zagrożenie dla innych uczestników dróg.
czytaj więcejNadmierna prędkość jest jedną z przyczyn tych najpoważniejszych wypadków drogowych, dlatego wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego na co dzień zajmują się tym zagadnieniem przeprowadzając kontrole na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Dzisiaj o poranku niechlubna rekordzistka wjechała do naszego miasta od strony ul. Wrocławskiej z prędkością 126 km/h, przy obowiązujących na tym odcinku drogi 70 km/h. Podczas kontroli mieszkanka Świebodzic utraciła uprawnienia do kierowania pojazdami. Otrzymała także mandat karny w kwocie 1500 złotych i 13 punktów karnych.
czytaj więcejKolejne miliony złotych z budżetu państwa trafią na remonty lokalnych dróg w województwie dolnośląskim. Dzięki zwiększeniu środków realizacji doczekają się także pierwsze zadania z listy rezerwowej. Kilka dni temu w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano kolejne umowy z gminami i powiatami na dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
czytaj więcej